Wskazówki dotyczące szkolenia
Szczenięta potrafia bardzo szybko uczyc się nowych komend. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak jeszcze lepiej szkolić szczenię:
-
Szkolenie zaczynaj jak najwcześniej - im młodsze szczenię tym jego zdolności do nauki są większe, a im starszy pies tym uczy się trudniej.
-
Krótkie sesje treningowe - młody pies szybko się rozprasza dlatego sesje treningowe muszą być krótkie i częste. W początkowej fazie wystarczą 3-4 prawidłowe powtórzenia przez szczeniaka komendy.
-
Nagradzaj pożądane zachowania w ciągu 3 sekund od jego wystąpienia - tyle masz czasu aby pies utwalił sobie, za co jest nagradzany. Po tym czasie pies nie skojarzy już za co został nagrodzony. Możemy
nagradzać psa za pomocą przysmaczków - wtedy przyda się nam
saszetka na przysmaki. Kolejną formą nagrody jest
nagroda słowna - odpowiednio euforycznie wypowiedziane: "dobry pies" może być dla psa super nagrodą. Oczywiście pamiętajmy, żeby zawsze używać tej samej nagrody także przez wszystkich domowników.
Nagrodą może też być ulubiona zabawka psa. Tutaj także pamiętajmy o zasadzie 3 sekund.
-
Konsekwencja - to niezwykle istotna zasada psiego treningu. Nie możemy jednego dnia pozwalać psu np. wchodzić na łóżko, a innego zabraniać. Także inni członkowie rodziny muszą być zgodni na co psu pozwalać, a na co nie.
Raz ustalone zasady oraz komendy powinny być konsekwentnie przestrzegane.
-
Wyrozumiałość - nasz szczeniak może nie od razu nauczyć się prawidłowych zachowań.
Nie należy go jednak karać, tutaj znowu zasada 3 sekund, już
po tych 3 sekundach od wystąpienia złego zachowania. Jeżeli nie skarcimy szczeniaka podczas wykonywania niepożądanej czynności on nie będzie wiedział za co został skarcony. Jak karać? Należy podczas wykonywania niepożądanego zachowania np. gryzienia przedmiotów ostrym tonem powiedzieć ustaloną wcześniej komendę np. "nie", "nie rusz" czy "nie wolno" i zabrać gryziony przedmiot.
-
Psie szkolenie - dobrym pomysłem jest udanie się z psem do psiego przedszkola czy na szkolenie. Pies będzie mógł nie tylko wspólnie z nami pod okiem specjalisty trenować prawidłowe zachowania, ale także będzie miał kontakt z innymi psami, a socjalizacja psa jest też niezwykle istotnym elementem jego wychowania.