Jak dobrać odpowiednie szelki Guard
11 lutego 2022Dzień Kota
17 lutego 2022Dlaczego warto wybrać obrożę?
Obroża, zanim powstały szelki dla psa, była najpopularniejszym akcesorium spacerowym.
Obecnie została wyparta przez różnego rodzaju
szelki. Czy słusznie?
Wg nas nie -
obrożę nadal polecamy szczeniakom oraz psom, które nie umieją chodzić na luźnej smyczy. Obroża to pierwsze akcesorium szkoleniowe, gdyż łatwiej jest kontrolować psa właśnie na obroży.
Obrożę polecamy także psom nadreaktywnym oraz psom
ras uznawanych za groźne np. pitbullom czy amstaffom.
Wybór szelek lub obroży to oczywiście
indywidualna sprawa każdego właściciela psa -
najważniejsze aby psu oraz jego właścicielowi było wygodnie. Polecamy zatem zakupić obrożę oraz szelki i zobaczyć co podczas spacerów jest wygodniejsze dla nas i naszego pupila. W tym artykule
chcemy przybliżyć jak dobrać odpowiednią obrożę.
W pierwszej kolejności musimy się zastanowić jaka obroża będzie dla nas odpowiednia
W tym celu przyjrzyjmy się różnym rodzajom obroży - wyróżniamy:
- obroże zaciskowe
to obroże o zmiennym obwodzie, obroża zaciskowa jak sama nazwa wskazuje zaciska się na szyi psa w momencie kiedy próbuje on ciągnać na smyczy. Obroża taka posiada ograniczenie maksymalnego obwodu, natomiast nie posiada ograniczenia minimalnego obwodu, dlatego może się zacisnąć na szyi psa i spowodować podduszenie psa bądź uszkodzenie krtani psa. Obroże zaciskowe nie są polecane do normalnego spaceru z psem, nie powinny być stosowane zwłaszcza przez osoby nie znające się na treningu z psem, mogą wyrządzić krzywdę. Obroża zaciskowa może być natommiast pomocna w łapaniu dzikiego psa, który jest przerażony i którego trzeba zabezpieczyć - powinna być używana tylko przez profesjonalistów, czyli osoby mające wiedzę oraz doświadczenie w pracy z psami. Zwykły użytkownik powinien wybrać innego rodzaju obrożę.
- obroże półzaciskowe
to obroże podobne do obroży zaciskowej, z tą jednak różnicą, że posiadają ograniczenie minimalnego obwodu szyi psa, dzięki temu nie powodują podduszenia psa i ich używanie jest bezpieczne. Obroża taka, odpowiednio używana, jest niezwykle pomocna w nauce chodzenia na luźnej smyczy. O tym jak używać obroży półzaciskowej już wkrótce na naszym blogu. Obroża taka polecana jest także psom, które potrafią wyswobodzić się z klasycznej obroży. Natomiast niektórzy trenerzy uważają, że obroża półzaciskowa powinna być używana tylko podczas treningu chodzenia na luźnej smyczy i nie powinna być używana podczas codziennych spacerów. Naszym zdaniem należy zawsze obserwować psa i to czy czuje się komfortowo w danym akcesorium - jeśli opanował już sztukę chodzenia na luźnej smyczy to powinien korzystać ze standardowej obroży, ale jeśli potrafi wyswobodzić się z klasycznej obroży może lepszym rozwiązaniem będą dla niego szelki antyucieczkowe lub szelki typu Guard.
- obroże martingale
to obroża półzaciskowa, z tymże element półzaciskowy to odzielna pętla. Obroże martingale są najczęściej używane przez właścicieli chartów, gdyż obroża ta uniemożlia wyślizgnięcie się z obroży.
- obroże klasyczne
obroże klasyczne dzielimy na obroże zapinane na sprzączkę oraz na plastikową klamrę. Obroże zapinane na metalową sprzączkę (taką lub podobną jak do paska od spodni) są cięższe od oboży na plastikową klamrę i polecane są psom, które potrafią zniszczyć plastikową klamrę oraz dla których ciężar obroży nie ma większego znaczenia np. zdecydowanie taką obrożę powinny nosić duże psy i rasy olbrzymie np. pitbull czy amstaff. Te obroże są duże bardziej bezpieczne niż plastikowe, zwłaszcza w wersji obroży nieodpinającej się. Dla psów małych i średnich zdecydowanie polecamy obrożę z plastikową klamrą, która jest lżejsza, łatwa w zakładaniu. Natomiast jeśli Twój pies potrafi się wyślizgnąć z klasycznej obroży to powinieneś zastanowić się nad szelkami typu Guard lub szelkami antyucieczkowymi.
- obroże uzdowe
tzw. kantary są stosowane kiedy pies nie umie chodzić na luźnej smyczy i bardzo ciągnie. Nie zalecamy jednak ich stosowania bez konsultacji z behawiorystą, gdyż mogą spowodować urazy fizyczne u psa np. skręcenie karku, pęknięcie kości nosowej, uraz związany z nadwyrężeniem mięśni i ścięgien w okolicy szyi i karku, a także zmiany psychiczne np.: nasilenie niepożądanych zachowań, unikanie kontaktu z opiekunem, lęk przed kantarem, niechęć do spacerów. Kantar to narzędzie szkoleniowe, które musi być umiejętnie stosowane pod okiem profesjonalisty i zwykle jest stosowane w ostateczności, kiedy inne narzędzia szkoleniowe w tym obroże półzaciskowe zostały już wykorzystane.
- kolczatki
w niektórych krajach np. Niemczech są zakazne. Ich długotrwałe używanie powoduje wg. badań liczne komplikacje zdrowotne w późniejszym wieku psa. Tępe kolce, stale uciskające określone obszary, powodują zaburzenia równowagi, co ma związek z porażeniem nerwów przednich oraz tylnych kończyn psa. Mają wpływ na pracę tarczycy, ale przede wszystkim uszkadzają mięśnie szyi i tchawicę – utrudniając oddychanie. Nie zalecamy stosowania kolczatki i nie powinny być one elementem szkoleniowym.
- obroże elektryczne
obroża elektryczna jest to akcesorium, które podobnie jak kolczatka czy obroża uzdowa budzi wiele kontrowersji. Przez niektórych są zachwalane jako antidotum na wiele psich kłopotów - obroża elektryczna jest sterowana poprzez pilota zdalnego sterowania i wysyła impuls prądowy w momencie naciśnięcia przez opiekuna przycisku, a więce w momencie złego zachowania, a przez innych uważana za bardzo szkodliwą ze względu na wysyłane impulsy elektryczne, które w przypadku tanich obroży mogą być bardzo szkodliwe dla psa. Dlatego tej obroży na pewno nie należy używać bez porozumienia z psim specjalistą.
obroża klasyczna na sprzączkę
Jeżeli już wiemy jaką obrożę chcemy zakupić to możemy dokonać odpowiedniego pomiaru psa. Aby zakupić odpowiednią obrożę zmierzmy psa centymetrem krawieckim lub jeśli nie mamy sznurkiem, a potem ten sznurek zmierzmy linijką. Jeśli mamy problem z pomiarem psa polecam zmierzyć go wtedy kiedy leży bądź śpi, będzie nam łatwiej. Po zmierzeniu psa możemy dobrać odpowiedni rozmiar obroży. Nie kupujmy na oko, zawsze mierzmy psa przed zakupem, bowiem pies podobnie jak my może mieć wahania wagi.
Wskazówki dotyczące pomiaru
Zmierzmy psa:
- obwód głowy - mierzony w najwęższym miejscu, u nasady szyi (numer 1 na obrazku)
- dla obroży zaciskowej, półzaciskowej i martingale- obwód szyi (numer 2):
- mierzony w połowie szyi - dla klasycznej obroży
O czym jeszcze należy pamiętać wybierając obrożę?
Szerokość obroży
Obroża powinna mieć szerokość mniej więcej 2 kręgów szyjnych psa. Zbyt cienka obroża będzie się wrzynała w skórę psa, a zbyt szeroka będzie niewygodna i może blokować ruchy szyi i głowy Twojego psa. Dla małego psa obroża powinna mieć szerokość 1,5-2 cm, dla średnich psów 2-2,5 cm, a dla dużych i ras olbrzymich 3-5 cm.Polecane oboże dla psa
Oceniono 4.75 na 5
29,00 zł – 45,00 złOceniono 5.00 na 5
99,00 zł