W jakich sytuacjach pies może warczeć?
• Niektóre czworonogi mają silne poczucie własności, np. w stosunku do miski, legowiska, zabawek lub nawet członków rodziny. W takim przypadku pies może reagować agresją na dotykanie posłania, przekładanie maskotek, czy mycie jego miski.
• Przyjście gości lub widok innego czworonoga. Najważniejsze jest wtedy, by pracować nad socjalizacją i budowaniem pozytywnych relacji z nowymi dla psa twarzami. Pod żadnym pozorem nie karć pupila, gdy warczy w takich okolicznościach, ponieważ jedynie pogłębisz problem.
• Sytuacje, w których musimy podnieść psa na ręce chociażby podczas zakładania szelek, wizyty u weterynarza, obcinania pazurków czy wykąpania. Krępujesz w ten sposób ruchy czworonoga, a to dla niego bardzo niekomfortowe. Pies może zatem zareagować warczeniem. Najlepiej przyzwyczajać go od szczeniaka, że nic złego się wtedy nie dzieje. Tak jak wcześniej, nie należy ganić go, ponieważ wywoła to u niego jeszcze większy strach.
• Psy mogą także warczeć, gdy ich podstawowe potrzeby nie są zaspokojone. Przykładowo kiedy pupil jest bardzo towarzyski, a nie ma przez dłuższy kontaktu z innymi psami, może reagować na widok rówieśnika warczeniem. Nie wynika ono ze złości, tylko z frustracji.
• Inną przyczyną tego zachowania mogą być również problemy medyczne. Gdy psa coś boli, a my dotkniemy akurat ten punkt, zwierzę może odpowiedzieć warczeniem.