Jak postępować w przypadku zatrucia psa?
Jeżeli
zauważysz u swojego psa typowe objawy zatrucia, a więc: wymioty, biegunkę, ślinotok lub częstomocz czy problemy z oddychaniem lub widzisz, że zjadł coś toksycznego -
działaj jak najszybciej! Niektóre toksyny wchłaniają się bardzo szybko i mogą spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia psa już w ciągu kilku godzin.
Jeśli mieszkasz blisko lecznicy weterynaryjnej
udaj się niezwłocznie po pomoc weterynarza - mówić że jest to objaw zatrucia powinieneś zostać przyjęty poza kolejnością - jest to ratowanie życia psa.
Kiedy nie ma w pobliżu lekarza weterynarii należy wywołać u psa wymioty. Należy to zrobić podając
psu do pyska wodę utlenioną (1 łyżka stołowa na 5 kg masy psa). Wymioty zwykle pojawiają się w ciągu kilku minut od podania wody utlenionej.
Wymiotów nie wywołujemy, gdy:
- od połknięcia toksyny minęło więcej niż 2 godziny
- pies jest nieprzytomny
- pies połknął ostry przedmiot, mogący uszkodzić ścianę żołądka lub przełyku
- pies wypił substancję żrącą, pieniącą się lub inną substancję chemiczną nieznanego pochodzenia
Kiedy na wywołanie wymiotów jest za późno lub nie udaje się nam ich wywołać
należy psu podać węgiel aktywny w dawce około 3 tabletek na 1 kg masy ciała psa. Podanie węgla aktywnego jest zalecane szczególnie przy zatruciu takimi substancjami, jak: kawa, czekolada, rodzynki, winogrona ale też leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen oraz wszelkiego rodzaju trutki na gryzonie, insekty czy ślimaki.
Źródło: „Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” (2013) Wydawnictwo Urban & Partner